Czy da się uniknąć kłótni o spadek?
Kłótnie o pieniądze trafiają się w każdym środowisku. Tak pomiędzy najbliższymi, jak i wśród obcych sobie ludzi. Decyduje tak zwany czynnik ludzki.
Rzecz w tym, że spór, pomiędzy członkami rodziny bywa bardziej bolesny, niż nieporozumienie między kontrahentami. Angażuje więcej emocji, może poranić na lata i przenosić się na kolejne pokolenia.
Czy da się uniknąć kłótni o spadek?
Co się stanie z majątkiem rodzinnym po naszej śmierci? Czy możemy coś zrobić, aby nasze dzieci nie pokłóciły się o spadek?
Te pytania często nurtują moich klientów.
Pragniemy dla najbliższych wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim – ZGODY. Zgody w rodzinie.
Pamiętając, że nie zawsze wszystko da się przewidzieć, przyszli spadkodawcy próbują na różne sposoby radzić sobie z obawami o to, aby ich dzieci nie pokłóciły się ze sobą o majątek.
Zazwyczaj mają własną koncepcję i przychodzą do mnie, abym pomogła im tę ich własną, autorską koncepcję zrealizować.
Stosowane przez spadkodawców sposoby zapobiegania kłótniom po otwarciu spadku
Jedni rozdzielają swój majątek pomiędzy dzieci już za życia, w celu „oszczędzenia” dzieciom postępowania spadkowego. Inni spisują testament, albo ustnie oświadczają rodzinie swoją wolę.
Pomagam im w tym, nadając koncepcji Klienta ramy prawne, wyjaśniam przepisy i – czasem odległe w czasie – konsekwencje poszczególnych rozporządzeń majątkowych.
Bywa, że dzięki jednorazowej konsultacji ze mną – wstępne koncepcje ulegają zmianie. Do listy zaplanowanych działań dochodzą np. takie, które niwelują możliwość dochodzenia zachowku.
Pamiętaj
Nie ma jednej drogi dla wszystkich.
Są sytuacje, gdy odpowiedni będzie zestaw umowa darowizny i umowa zrzeczenia się dziedziczenia. Czasem korzystna będzie umowa dożywocia.
Rolnicy mogą rozważyć szczególną instytucję umowy z następcą.
W przypadku rodzinnego przedsiębiorstwa dochodzi możliwość zaplanowania sukcesji.
Czy zawsze uda się uniknąć kłótni rodzinnych o majątek? Nie zawsze. To oczywiste. Przyczyny sporów bywają bardzo różne i spór majątkowy może mieć zupełnie inne tło. Nie do końca związane z pieniędzmi.
Odpowiednia regulacja dyspozycji majątkowych może jednak znacznie ułatwić życie, nawet wtedy, gdy sprawa trafi na sądową wokandę.
Monika Orłowska
radca prawny
Zdjęcie: Vera Arsic
***
Spadkobierca ustawowy
Spadkobierca to osoba, która – na podstawie dziedziczenia ustawowego (spadkobierca ustawowy) albo na mocy testamentu (spadkobierca testamentowy), przejmuje całość lub część spadku po spadkodawcy.
Spadku – czyli pewnego zbioru praw (np. własność różnych przedmiotów majątkowych) i obowiązków [Czytaj dalej…]