Umiera bliska Ci osoba. Być może jesteś spadkobiercą. Zaczynasz myśleć: Co dalej?
W tym wpisie zobaczysz krok po kroku, co może się stać i co możesz z tym zrobić.
1. Czy muszę coś zrobić, aby zostać spadkobiercą?
Co do zasady – nie, nic nie musi robić. O tym, czy zostajesz spadkobiercą, decydują przepisy albo wola spadkodawcy i jeżeli według ustawy, albo testamentu zostajesz uznany za spadkobiercę, to (co do zasady) nie musisz nic robić.
Z chwilą śmierci spadkodawcy (albo np. gdy poprzedni w kolejce uprawnieni do spadku odrzucą spadek) to uprawnienie jak gdyby samo się aktywuje…
Ale mogą być sytuacje, kiedy Twoje uprawnienie do bycia spadkobiercą stanie pod znakiem zapytania – na przykład ktoś będzie niegodny dziedziczenia, albo przedstawi podrobiony, albo przerobiony dokument jako rzekomy testament – sytuacje mogą być bardzo różne.
Wówczas najlepiej jak najszybciej skontaktować się z doświadczonym prawnikiem. Masz prawo bronić i dochodzić swoich praw.
2. Czy muszę coś zrobić, aby móc dysponować spadkiem?
Aby móc dysponować spadkiem konieczne jest uzyskanie specjalnego dokumentu, który potwierdzi Twoje prawa do spadku.
Może to być:
– postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku – uzyskiwane na podstawie postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku
– poświadczenie dziedziczenia – dokument sporządzany przez notariusza
– umowa zbycia spadku (albo części spadku) – koniecznie zawarta w formie aktu notarialnego.
3. Czy muszę być spadkobiercą?
Nie, nie musisz.
Jeszcze za życia ewentualnego spadkodawcy możesz zawrzeć z nim umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.
Jeżeli dowiesz się o powołaniu do spadku już po śmierci spadkodawcy – masz prawo odrzucić spadek w ciągu 6 miesięcy od chwili uzyskania o tym informacji.
Uwaga, jeśli jesteś małoletni – o odrzuceniu spadku w Twoim imieniu mogą zadecydować Twoi rodzice, jednak, aby to zrobić, muszą uzyskać zgodę sądu.
4. Co się stanie, jeśli nie odrzucę spadku?
Jeśli w odpowiednim terminie nie złożysz oświadczenia o odrzuceniu spadku – z mocy prawa nabędziesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Przy czym – uwaga – nie dotyczy to spadków, jeżeli śmierć spadkobiercy nastąpiła przed 18.10.2015.
Dla spadków, które zostały otwarte wcześniej, obowiązuje zasada, że brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym 6-miesięcznym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.
Jedynie gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
5. Czym się różni proste przyjęcie spadku od przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
Różnica dotyczy odpowiedzialności za długi spadkowe.
W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.
W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.
Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku, lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza, lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.
Monika Orłowska
radca prawny
Zdjęcie: cottonbro studio
***
Czy da się uniknąć kłótni o spadek?
Kłótnie o pieniądze trafiają się w każdym środowisku. Tak pomiędzy najbliższymi, jak i wśród obcych sobie ludzi. Decyduje tak zwany czynnik ludzki.
Rzecz w tym, że spór, pomiędzy członkami rodziny bywa bardziej bolesny, niż nieporozumienie między kontrahentami. Angażuje więcej emocji, może poranić na lata i przenosić się na kolejne pokolenia [Czytaj dalej…]